Dobczyccy uczniowie poznali Polskę

08.07.2022 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Wraz z końcem roku szkolnego uczniowie szkół podstawowych z gminy Dobczyce zakończyli podróżowanie po kraju, które odbywało się w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”.
W tym roku do programu udało się zakwalifikować czterem placówkom – Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Dobczycach, Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzączowicach, Szkole Podstawowej im. Jadwigi Królowej Polski w Kornatce oraz Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Stadnikach.
Dzieci w ramach dziewięciu zaplanowanych wycieczek odwiedziły aż 5 województw – zachodniopomorskie, świętokrzyskie, mazowieckie, małopolskie i śląskie, gdzie zobaczyły atrakcje stolicy, Krakowa i Wieliczki, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zwiedziły podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni „Czarnego Pstrąga” oraz nadmorskie muzea.
W ramach programu „Poznaj Polskę” gmina Dobczyce uzyskała dofinansowanie w wysokości 66 843 zł.
„Pozyskanie środków programu nie jest łatwe, gdyż decyduje kolejność zgłoszeń. Pula przeznaczona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dla województwa małopolskiego wyczerpana została w ciągu zaledwie 30 minut, dlatego bardzo cieszę się, że naszym uczniom udało się skorzystać z dofinansowania, dzięki któremu mogli zobaczyć atrakcje i zakątki, które oferuje nasz piękny kraj” – powiedział burmistrz Tomasz Suś.
Przyznane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w formie dotacji celowej, środki finansowe przeznaczone zostały na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez ministra. W ramach tych obszarów zostały wskazane punkty edukacyjne dla trzech grup wiekowych (klas I-III szkół podstawowych, klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych). Ilość wybranych punktów wskazanych przez ministerstwo uzależniona była od czasu trwania wycieczki – wycieczki jednodniowe musiały mieć min. 2 punkty z listy MEiN, dwudniowe cztery, a wycieczki trzydniowe sześć.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzączowicach w łódce w podziemiach zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni „Czarnego Pstrąga”.
3
Print Friendly, PDF & Email
Skip to content